Data dodania: 29 kwietnia 2019

Ustawa o kasach fiskalnych online podpisana. Teraz przedsiębiorcy oczekują na informację, kiedy i czy w ogóle znajdują się na liście tych firm, które powinny wymienić tradycyjne kasy na kasy online. Niektórzy wciąż nie mają pojęcia, czym kasy te będą się różnić i czemu ma służyć zaplanowana wymiana. W poniższym artykule kilka słów wyjaśnienia. 

Kto ma obowiązek posiadania kasy fiskalnej?

Zgodnie z art. 111 ust 1 ustawy o Vat podatnicy mają obowiązek stosowania kas fiskalnych, w przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a także rolników ryczałtowych, posiada każdy podatnik.  Po spełnieniu określonych warunków (§ 3 rozporządzenia) istnieje możliwość zwolnienia z obowiązku rejestrowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej.

Kasy fiskalne online - od kiedy i dla kogo?

Obowiązek wymiany tradycyjnych kas fiskalnych na kasy online mają warsztaty samochodowe, które świadczą usługi naprawy pojazdów oraz motorowerów. Zalicza się do nich również firmy sprzedające benzynę silnikową, olej napędowy, a także gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych. Z wymianą swoich kas muszą uporać się do stycznia 2020 roku. W dalszej kolejności na tego typu zmiany powinny nastawić się hotele, pensjonaty i lokale gastronomiczne. Mają na to czas do lipca 2020 roku. Chodzi tu o firmy, które świadczą stałe lub sezonowe usługi dotyczące wyżywienia, a także te, które specjalizują się w sprzedaży węgla, brykietu, węgla brunatnego, koksu, półkoksu czy innych paliw stałych wytwarzanych z węgla. Od stycznia 2021 roku wymienić tradycyjne kasy fiskalne na nowe kasy fiskalne online powinni fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy, budowlańcy oraz kluby fitness i siłownie. Z kolei od stycznia 2023 roku nowymi kasami będą posługiwać się firmy zajmujące się sprzedażą na rzecz osób prywatnych. 

Co w takim razie ze starymi kasami fiskalnymi?

Mówiąc wprost, stare kasy nie będą już potrzebne. Warto podkreślić, że zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Finansów koszt nowych kas będzie częściowo refundowany. Biorąc pod uwagę odliczenie lub zwrot kwoty wydanej na zakup kasy, ulga ma utrzymać się właściwie na tym samym poziomie – 90% wartości netto kasy. Jednak kwota nie może przekraczać 700 zł. 

Przedsiębiorcy chcący skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej nie mają obowiązku zgłaszania kasy fiskalnej online. Należy jednak kasę fiskalną zakupić w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia prowadzenia ewidencji.

Kto zarządza danymi z kas fiskalnych?

Danymi z kas fiskalnych online ma zarządzać Szef KAS – Krajowej Administracji Skarbowej. Będzie on mógł udostępniać je Ministrowi Finansów, a także Izbie Administracji Skarbowej, Urzędom Skarbowym i Celno-Skarbowym. Ponadto będzie odpowiedzialny za formułowanie poleceń zapytań do kas rejestrujących. Warto w tym miejscu wspomnieć, jakie dane będą znajdowały się w Centralnym Repozytorium Kas. Otóż mają to być dane z paragonów – co, kiedy, za ile zostało sprzedane. Zaliczyć do nich należy również dane o zdarzeniach zapisywanych w pamięci kas rejestrujących. 

Z jakiego powodu te zmiany? 

Przedsiębiorcy, jak to zwykle bywa, nie rozumieją, po co te wszystkie zmiany. Od lat używane, tradycyjne kasy, wydawały się całkiem w porządku. Głównym zadaniem wprowadzenia kas fiskalnych online jest poprawa kondycji finansowej państwa, a także wykrywanie i ograniczanie oszustw podatkowych, których jest coraz więcej.

Celem nowych kas fiskalnych jest uszczelnienie oraz walka z luką w VAT. Ma to też przyczynić się do wzrostu akceptacji płatności bezgotówkowych.

Twórcom pomysłu zależy na tym, aby w ten sposób zapewnić konsumentom dostęp do pieniądza elektronicznego i jednocześnie do paragonów elektronicznych. Poza tym chodzi tu również o to, by jak najszybciej wykluczyć z użytku urządzenia, które są już właściwie przestarzałe i trudno je dostosować do nowych wymagań. 

Różnice między kasą fiskalną online, a tradycyjną

Kasa fiskalna online przede wszystkim ma zapisywać kopie drukowanych dokumentów w wewnętrznej pamięci. W tym przypadku użytkownik nie będzie miał dostępu do tych danych. Każda aktualizacja kasy zostanie przeprowadzona zdalnie. Poza tym kasa będzie połączona z terminalem płatniczym. W momencie uruchamiania kasy zostaną przekazane do repozytorium dane o jej właścicielu. Jednocześnie użytkownik otrzyma numer ewidencyjny. 

Paragony drukowane, a kasy fiskalne online

Tradycyjne kasy fiskalne drukują paragony. Jak to będzie z kasami online? Takie pytanie zadaje sobie wielu przyszłych użytkowników. Unowocześniona kasa też będzie drukowała paragony. Tak jak dawniej, drukowany paragon ma być potwierdzeniem dokonania zakupu produktu czy usługi. Jest jednocześnie dowodem na to, że transakcja ta została zarejestrowana na kasie, a podatek odprowadzony.

Dodatkową opcją jest możliwość otrzymania paragonu w wersji elektronicznej, czyli tak zwanego e-paragonu.

Podsumowanie 

Podsumowując, kasa fiskalna online ma wbudowaną funkcję, która pozwala na zautomatyzowany i zarazem bezpieczny przepływ danych z kasy rejestrującej do CRF – Centralnego Repozytorium Kas. Zarówno otrzymywanie, jak i gromadzenie danych z tych kas będzie tworzyło mechanizm do przeciwdziałania zjawisku szarej strefy. Z powyższego wynika, iż wielu przedsiębiorców w ustalonych terminach będzie musiało wymienić swoje stare kasy na nowe, czyli na kasy fiskalne online. 

Wstecz

Dołącz do grona najlepszych

Jeśli jesteś właścicielem biura rachunkowego, mamy rozwiązanie idealne dla Ciebie. Wybierz jeden z pakietów i ciesz się jego korzyściami.

Podstawowy
99 zł

Dane kontaktowe

Informacje o firmie

Oferowane usługi

Lokalizacja biura

wybieram
Najczęściej wybierany
Premium
399 zł

Dane kontaktowe

Informacje o firmie

Oferowane usługi

Lokalizacja biura

Galeria biura, certyfikaty, zdjęcia

Opinie użytkowników

wybieram
Prestiż
999 zł

Dane kontaktowe

Informacje o firmie

Oferowane usługi

Lokalizacja biura

Galeria biura, certyfikaty, zdjęcia

Opinie użytkowników

Prezentacja we wszystkich miejscowościach w województwie

Certyfikat "Zaufany księgowy"

Wsparcie dedykowanego opiekuna

wybieram

Ostatnio do społeczności biur rachunkowych dołączyli