Twój e-PIT bez tajemnic. Czym jest i na czym polega nowa usługa?

Data dodania: 06 marca 2019

Jeszcze do niedawna rozliczenie roczne z podatków było dla wielu osób uciążliwe. Wypełnianie wielu kart specyficznego formularza zwanego PIT-em dla kogoś, kto nie ma odpowiedniej wiedzy, było wbrew pozorom trudnym zadaniem. Dziś na podatników czeka wiele udogodnień i chodzi tu już nie tylko o możliwość korzystania z elektronicznego rozliczania deklaracji rocznych, ale również o zupełnie nową usługę Twój e-PIT.

Na czym polega usługa „Twój e-PIT"?

"Twój e-PIT" to usługa, która polega na tym, że to Krajowa Administracja Skarbowa wypełnia zeznanie roczne za podatnika i wszystko odbywa się elektronicznie. Następnie udostępnia je podatnikowi do wglądu i zarazem daje możliwość uzupełnienia. Podatnik ma do niego dostęp na Portalu Podatkowym. Zmiany, jakie może nanieść to przede wszystkim rozliczenie ulgi czy wskazanie lub dokonanie zmiany organizacji pożytku publicznego, na której rzecz chce przekazać 1% podatku. Będąc już na typ etapie, może zarówno zaakceptować tak przygotowane zeznanie, jak i odrzucić je i rozliczyć się samodzielnie. 

Jeżeli podatnik nie naniesie żadnych poprawek na przygotowane przez KAS zeznanie, to zostanie ono uznane za zaakceptowane. Na dokonanie tych zmian ma on czas do 30 kwietnia.

Kto może skorzystać z usługi „Twój e-PIT”?

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że podatnik, który chce skorzystać z tej usługi, tego nowego udogodnienia, wcale nie musi składać specjalnych wniosków. KAS automatycznie przygotowuje zeznania roczne dla płatników, którzy rozliczają się na następujących formularzach: PIT-37 lub PIT-38. Tylko oni będą mogli skorzystać z tego nowoczesnego udogodnienia. Pozostali płatnicy muszą już rozliczać się za pomocą wcześniej dobrze znanych metod – elektronicznie lub w wersji papierowej. Co prawda nie jest to udogodnienie dostępne dla każdego, ale zdecydowanie zmniejsza kolejki w urzędach i wbrew pozorom wielu osobom ułatwia składanie tego zeznania.

Wszyscy podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, z usługi „Twój e-PIT” będą mogli skorzystać dopiero od 2020 roku, czyli w rozliczeniu za 2019 rok.

Korzyści korzystania z usługi „Twój e-PIT"

Wprowadzenie nowej usługi "Twój e-PIT" nie wyklucza możliwości tradycyjnego składania zeznania podatkowego w formie papierowej. Prowadzi natomiast do szeregu korzyści. Jedną z nich jest bez wątpienia brak opóźnienia w złożeniu zeznania rocznego. Jeżeli ktoś nie musi nanosić żadnych zmian, nie musi zwracać uwagi na terminy wyznaczone przez Urząd Skarbowy. Podatnicy podkreślają, że wspólne rozliczenie z małżonkiem jest dzięki tej usłudze dużo łatwiejsze. Użytkownicy Twój e-PIT mają nieograniczony dostęp do złożonych zeznań podatkowych wraz z UPO. Jeżeli Krajowa Administracja Sądowa posiada dane kontaktowe płatnika, poinformuje go o sporządzonym zeznaniu na Portalu Podatkowym. Kolejną i to całkiem dużą zaletą korzystania z tej opcji jest szybkość zwracania podatku. Normalnie, kiedy podatnik składa zeznanie podatkowe, trwa to do 3 miesięcy. W przypadku rozliczania się tą metodą czas oczekiwania skraca się do 45 dni. Warto też dodać, że istnieje możliwość wskazania numeru rachunku osobistego zgłoszonego w Urzędzie Skarbowym, na który ma nastąpić zwrot nadpłaty podatku lub też jego zmiany.

Termin złożenia zeznania rocznego, a usługa „Twój e-PIT”

Od 1 stycznia 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o PIT, zgodnie z którą zmianie ulega dotychczasowy termin składania zeznań rocznych. W związku z powyższymi zmianami, podatnicy są zobowiązani do złożenia urzedom skarobym zeznania PIT za miniony rok podatkowy w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Zeznania roczne, które zostały złożone przed 15 lutym uznaje się za złożone 15 lutego.

Każdy, kto spełnia określone przez Urząd Skarbowy warunki, może rozliczyć się w ten jakże wygodny sposób lub też w ogóle nic nie musi robić, jeżeli naniesienie poprawek nie jest konieczne. Zapewne wszyscy podatnicy przyznają, że usługa "Twój e-PIT" to bardzo korzystne rozwiązanie. Już dziś skorzystało z tego udogodnienia wiele osób. Teraz kolej na pozostałych podatników. Trzeba natomiast pamiętać, że nie ma żadnego przymusu – korzystanie z nowej usługi jest zupełnie dobrowolne.

Wstecz

Dołącz do grona najlepszych

Jeśli jesteś właścicielem biura rachunkowego, mamy rozwiązanie idealne dla Ciebie. Wybierz jeden z pakietów i ciesz się jego korzyściami.

Podstawowy
99 zł

Dane kontaktowe

Informacje o firmie

Oferowane usługi

Lokalizacja biura

wybieram
Najczęściej wybierany
Premium
399 zł

Dane kontaktowe

Informacje o firmie

Oferowane usługi

Lokalizacja biura

Galeria biura, certyfikaty, zdjęcia

Opinie użytkowników

wybieram
Prestiż
999 zł

Dane kontaktowe

Informacje o firmie

Oferowane usługi

Lokalizacja biura

Galeria biura, certyfikaty, zdjęcia

Opinie użytkowników

Prezentacja we wszystkich miejscowościach w województwie

Certyfikat "Zaufany księgowy"

Wsparcie dedykowanego opiekuna

wybieram

Ostatnio do społeczności biur rachunkowych dołączyli